Przejdź do treści

Aranżacja kuchni

aranżacja kuchni

Kuchnia to serce domu. Właśnie w tym pomieszczeniu panie domu spędzają największą ilość czasu. Gotują, sprzątają, zmywają, pakują dzieciom kanapki do szkoły, przygotowują zimne napoje do wypicia na tarasie. Kuchnia to wyjątkowe miejsce – to w niej najczęściej spotykamy innych domowników. Córka przyszła po sok, syn ma ochotę na słodką przekąskę, a mąż na zimne piwo z lodówki. Kuchnia jest niczym świątynia, dlatego warto ją odpowiednio zaaranżować, by przebywanie w niej było czymś naprawdę wyjątkowym, komfortowym, miłym i przyjemnym.

Połączenie kuchni z salonem – inspiracje i porady

W wielu domach, które charakteryzują się nieco większym metrażem, inwestorzy stawiają na połączenie kuchni z salonem. Można tego dokonać na różne sposoby. Warto jednak przemyśleć tak istotne elementy, jak chociażby wyspa kuchenna. Kuchnia z salonem to miejsce, gdzie gromadzi się rodzina i goście. Miejsce to powinno być komfortowe, ale również niezwykle przytulne. Kuchnię z salonem można połączyć, a właściwie podzielić za pomocą odwróconej kanapy będącej zaczątkiem kącika do oglądania filmów i seriali.

Fantastycznie sprawdzi się wyspa, która jednocześnie oddzieli te dwa pomieszczenia, jednak z drugiej strony pozwoli obserwować wszystko co się dzieje z pozycji pani domu szykującej smaczne potrawy. Projekty kuchni z wyspą bardzo często zachwycają, sprawiają, że kobietom szybciej krąży krew w żyłach. Zachwycają swoją przestronnością, gdyż nie ulega wątpliwości, że kuchnia z wyspą musi być przestronna.

Otwarta kuchnia, jaka powstaje podczas połączenia jej z salonem, nie każdemu może przypaść do gustu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą także spore konsekwencje. Mowa tutaj głównie o przedostających się swobodnie do salonu zapachach, jakie wydzielają przygotowywane posiłki. Warto wtedy zainwestować w porządny wyciąg kuchenny, który pomoże w tak niekomfortowych sytuacjach.

Jak oddzielić kuchnię od salonu w małym mieszkaniu?

Mieszkasz w bloku i Twój salon został połączony z kuchnią? Drażni Cię takie rozwiązanie i chcesz jak najszybciej z niego wybrnąć? Koniecznie sprawdź kilka ciekawych sposobów na skuteczne oddzielenie tych pomieszczeń.

Najprostszym, najtańszym, a przy okazji widocznym sposobem jest usytuowanie między salonem a kuchnią stołu jadalnego. Co prawda nie przypomina on w niczym ścianki i nie zatrzyma zapachów, jednak wyznaczy wyraźną granicę pomiędzy tymi pomieszczeniami.  Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na ściankę modułową. Tego typu przeszklenie można śmiało umieścić na metalowych ramach lub na szynach. Ścianka ta może być czysta, jednak świetnie sprawdzi się również szkło mleczne – znacznie trudniej je przeoczyć.

W bloku może nie być na to miejsca, jednak doskonałym sposobem jest również umieszczenie specjalnego barku. Modne hokery, szklane kieliszki i inne niezbędne akcesoria to rewelacyjna granica pomiędzy kuchnią a salonem.

Gotowe projekty kuchni z wyspą – czy to jest możliwe?

Wyspa w kuchni kradnie serca i wie o tym praktycznie każda kobieta. Wyspa to prawdziwie wielofunkcyjny mebel z szufladami, piekarnikiem, kuchenką, jednak zamiast kuchenki może być także zlew. Mnóstwo blatu roboczego, a wszystko to bez wiszących nad głową szafek. Warto jednak wziąć pod uwagę, że układ kuchni z wyspą nie jest dobry dla każdego mieszkania czy domu.

Kuchnia z wyspą to wygodny i ergonomiczny wybór, tylko jeśli mam na tyle powierzchni. Wystarczy obracać się o 180 stopni, by mieć praktycznie wszystko pod ręką. Niestety, praktycznie każda wyspa kradnie dość sporo miejsca, na co nie może pozwolić sobie każdy. Ponadto, posiadając wyspę, nie można wykluczyć postawienia stołu jadalnego, ponieważ wyspa po prostu nim nie jest.

Meble na wymiar, a może gotowe zestawy kuchenne?

Kiedy prawie wszystko zostało w kuchni zrobione, czas na wybór mebli kuchennych. Zazwyczaj mam dwie opcje. Pierwszą z nich jest zamówienie mebli na wymiar, które będą pasować do naszego wnętrza co do centymetra. Kolejnym sposobem jest kupno mebli gotowych, które możemy znaleźć w salonach meblowych.

Ogromną zaletą mebli na wymiar jest dopasowanie do potrzeb naszych, jak i do charakteru pomieszczenia. Śmiało można wykorzystać całą przestrzeń, nie musimy szukać żadnych dodatków, martwić się, że meble odstają czy nie pasują kolorystycznie do całej reszty.

Meble na wymiar bardzo często przekraczają nasz budżet. Wtedy pozostaje nam wybranie mebli gotowych. Oferty są naprawdę zróżnicowane, dzięki czemu każdy z nas będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Pozostałe aspekty nowoczesnych kuchni – inspiracje 2021

Obecnie bardzo modne są kuchnie zarówno w jasnych, niczym niezmąconych barwach, jak i kuchnie w kolorach odważnych, łączących kilka silnych barw. Wszystko zależy od oświetlenia kuchni – jeśli mamy do czynienia z ciemnym pomieszczeniem, warto postawić na jasne kolory. Jeśli w kuchni posiadamy okno, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować ją na nieco bardziej ekstrawagancki odcień.

Blat kuchenny to również bardzo istotny aspekt aranżacji. Blaty laminowanie nie wychodzą z mody, jednak równie często wykorzystywane są blaty kompozytowe, kamienne czy blaty wykonane z konglomeratów.