Przejdź do treści

Aranżacja salonu

aranżacja salonu

Salon najczęściej pełni w naszych domach funkcję reprezentacyjną. To w nim przyjmujemy gości i organizujemy rodzinne uroczystości. Jest to nie tylko miejsce relaksu i spędzania wolnego czasu, ale także przestrzeń, w której gościmy naszych przyjaciół. Nic więc dziwnego, że pragniemy by każdy, kto nas odwiedza oraz nasi domownicy czuli się w nim dobrze. Jednak oprócz funkcjonalności, salon powinien cieszyć nas również swoim estetycznym wyglądem. Dlatego podczas urządzania go musimy wziąć pod uwagę niezwykle wiele kwestii, tak by aranżacja doskonale spełniała swoją funkcję, była spójna i nam się podobała.

Inspiracje salonów – gdzie ich szukać?

Inspiracje salonów są niesamowicie pomocne, gdy stoi przed nami decyzja jak urządzić te wyjątkowe pomieszczenie. Gdzie najlepiej ich szukać? Nieocenioną pomocą jest oczywiście internet. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszemy frazę „inspiracje salon” lub „inspiracja salon” a naszym oczom ukażą się tysiące różnych pomysłów, które możemy wykorzystać w swojej przestrzeni. Może nas to jednak przyprawić o ból głowy, szczególnie gdy spodoba nam się wiele odmiennych rozwiązań.

Dobrym pomysłem jest również przypomnienie sobie jakie aranżacje salonów do tej pory przypadły nam do gustu. Może nasza przyjaciółka urządziła ostatnio pokój dzienny, który zapadł nam w pamięć i będzie chciała pomóc nam w wyborze kompozycji do naszego domu? Inspiracje salonu są wszędzie, tak naprawdę musimy jedynie dobrze się rozejrzeć.

Najważniejsze, aby było to miejsce, które rzeczywiście będzie spełniało swoją funkcję. Dlatego nie warto stawiać tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na funkcjonalne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest przedyskutowanie również z pozostałymi domownikami, co dla nich jest najważniejsze w salonie. Warto postarać się wypracować rozwiązanie, które połączy wszystkie wizje. W efekcie nowa aranżacja salonu sprawi, że każdy będzie mógł spędzać w nim czas dokładnie w taki sposób, w jaki zapragnie. Również nasi goście będą czuli się w odwiedzinach komfortowo i docenią naszą pracę, którą włożyliśmy w nową aranżację salonu.

Jak urządzić salon?

Podczas każdego remontu mieszkania lub domu pytanie „Jak urządzić salon?” pada przynajmniej raz i zazwyczaj niestety wiąże się z brakiem pomysłu na jego aranżację. Nic dziwnego, jest to bowiem pomieszczenie, które musi spełniać bardzo dużo funkcji na z reguły dość małej i ograniczonej przestrzeni.

Wystrój salonu powinien sprawiać, że będzie on funkcjonalnym, jednocześnie oryginalnym centrum miejsca, w którym żyjemy. Musi być on więc dostosowany do wielu czynników takich jak kształt pomieszczenia, ulubiony styl domowników, ich wiek, to, jak spędzają czas wolny, czy często przyjmują gości i organizują uroczystości rodzinne. Przede wszystkim projekty salonu powinniśmy zacząć od określenia, jakie meble będą nam w nim potrzebne. Inny bowiem będzie jego układ, jeśli nasza rodzina jest liczna i potrzebujemy dużo miejsca do siedzenia, a inna, gdy mieszkamy samemu i sporadycznie przyjmujemy gości.

Funkcjonalność tego pomieszczenia różni się również, gdy z salonem połączony jest aneks kuchenny. W takim przypadku projekty salonów obejmują również wydzielenie strefy jadalnianej. Musimy więc tak zorganizować naszą przestrzeń, by nie zagracić jej, a jednocześnie sprawić, by wszelkie potrzebne przedmioty i meble się w niej znalazły. Odpowiedni projekt salonu obejmuje także ilość miejsca do przechowywania, która dostosowana została do domowników. Będziemy potrzebowali jej dużo więcej, gdy w naszym domu mieszkają maluchy, a mniej, gdy domownikami jest jedynie dwójka dorosłych ludzi.

Jak wykończyć salon nowoczesny?

Sposób, w jaki zdecydujemy się wykończyć salon nowoczesny, zależy w dużej mierze jedynie od nas. Obecne trendy sprawiają, że równie popularny jest zarówno styl minimalistyczny, jak i loftowy, a nawet eklektyczny. Najważniejsze, aby nie kierować się sztywno jednym stylem, który najbardziej przypadł nam do gustu, a bardziej tym, co rzeczywiście nam się podoba. Nowoczesny salon to tak naprawdę taki, w którym to my czujemy się dobrze i w którym otaczają nas przedmioty, które są dla nas estetyczne. Szczególnie że salony w blokach niestety nie cechują się na tyle dużą powierzchnią, jak te, które widzimy w katalogach wnętrz. Jeśli więc zapragniemy przenieść daną kompozycję do naszego wnętrza, może okazać się, że będzie ono niesamowicie przytłoczone i smutne.

Nowoczesny salon w bloku polecany przez projektantów to dużo jasnych kolorów, naturalnych materiałów i roślinności. W efekcie przestrzeń wyda się dużo większa, a nam lepiej będzie spędzało się w takim wnętrzu czas. Ważne jest również to, by sprawić, że cała kompozycja sprawiała wrażenie dopracowanej w każdym calu i kompletnej. Do takiego efektu służą listwy przypodłogowe oraz listwy sufitowe, które pięknie wykańczają łączenie między ścianą a podłogą lub sufitem. Także maskownica karnisza pomaga uzyskać taki efekt. W wyznaczeniu stref w salonie pomogą nam listwy ścienne. Warto zapoznać się z ofertą sztukaterii i wybrać te elementy, które będą dla nas odpowiednie.